Transcript John Van Reenen: Čo určuje produktivitu?

00:00 Ak sa vám podarí zvýšiť mieru rastu produktivity, môžete zväčšiť objem hospodárskeho koláča, a tak vám zostane viac peňazí na mzdy alebo príjmy ľudí, alebo dokonca na verejné výdavky, ak chcete míňať týmto spôsobom.

00:23 Volám sa John Van Reeenen a som profesor ekonómie. Zaujímam sa najmä o produktivitu a dôvody rozdielov v produktivite v jednotlivých krajinách a firmách. Ľudia sa zaujímajú o svoje mzdy, o to, čo si môžu kúpiť, o svoju životnú úroveň. Všetky tieto veci sú v dlhodobom horizonte skutočne podmienené produktivitou. Úroveň produktivity v jednotlivých krajinách sa veľmi líši. Dokonca aj keď sa pozriete na rozdiely v rámci krajiny, vo veľmi úzkom odvetví vidíte obrovské rozdiely v produktivite medzi rôznymi firmami.

00:55 Dve hlavné základné príčiny rozdielov v produktivite súvisia s technológiou; inováciami, šírením nových inovácií a tiež s manažmentom. Ak sa zamyslíte nad tým, ako ekonomiky bohatnú: prichádzajú nové technológie, rôzne firmy si osvojujú tieto rôzne technológie, ale ďalším skutočne dôležitým faktorom je spôsob, akým sa tieto nové stroje a nové druhy kapitálu využívajú - to je problém manažmentu. Na skúmaní vplyvu manažmentu sa pracuje oveľa menej, pretože je oveľa ťažšie ho merať.

01:25 Štandardný pohľad ekonómov na svet v súvislosti s produktivitou je taký, že konkurencia zlikviduje zaostávajúce firmy a umožní efektívnejším firmám expandovať a zväčšovať sa, a to je mocná sila - niekedy sa tomu hovorí tvorivá deštrukcia. Ale tento proces konkurencie sa neuskutoční okamžite. Bude to závisieť od takých vecí, ako sú zručnosti pracovnej sily a manažérske schopnosti vo firme. Medzi ďalšie dôležité faktory patrí vaša otvorenosť voči priamym zahraničným investíciám.

01:58 Skvelým spôsobom šírenia nových myšlienok je teda otvorenosť voči iným firmám, ktoré investujú do vašej ekonomiky. Mnohé krajiny sa zdráhajú povoliť cudzincom vstup do svojich odvetví alebo prevziatiu svojich firiem. To je tiež prekážkou šírenia nových technológií a šírenia lepších postupov riadenia.

02:15 Urobili sme štúdiu, v rámci ktorej sme vlastne uskutočnili experimentálny výskum manažérskych postupov, kde sme niektorým firmám poskytli pomoc a školenia na zlepšenie ich manažmentu a porovnali sme ich s inými firmami, ktorým sme to neposkytli. Zistili sme, že firmy, ktoré skutočne zlepšili svoje postupy riadenia, zaznamenali veľmi výrazný nárast produktivity a výkonnosti spoločnosti. Zistili sme tiež, že existujú systémové faktory, ktoré ovplyvňujú manažment, ako napríklad konkurencia a zručnosti. A napokon sme zistili, že ak sa pozrieme na rozdiely v produktivite v jednotlivých krajinách, približne 30 % týchto rozdielov je spôsobených rôznymi postupmi riadenia v týchto rôznych krajinách.

02:51 Jedným z učebnicových riešení je nechať trh, aby vyriešil problém zvýšením konkurencie, čo sa dá veľmi dobre dosiahnuť odstránením prekážok hospodárskej súťaže, ale môže to trvať dlho. Preto si myslím, že okrem hospodárskej súťaže by sa dal použiť aj súbor ďalších politík. Jednou z nich by mohlo byť zrýchlenie prijímania lepších postupov riadenia v rôznych častiach hospodárstva. Napríklad zlepšením druhu zručností a ľudského kapitálu, čo je úlohou univerzít a obchodných škôl. Ďalšou skupinou politík, o ktorých treba uvažovať, je otvorenosť voči dovozu. Veľmi dobrým spôsobom, ako získať nové myšlienky v ekonomike, je teda umožniť priame zahraničné investície.

03:37 Aké sú kľúčové poznatky pre študentov? Jedným z nich je pozrieť sa na údaje, nikdy nebude stačiť pozerať sa len na teóriu. Musíte myslieť na čo najviac nástrojov v súbore politických nástrojov, ktoré môžete použiť. Takže konkurencia je určite jedným z dôležitých nástrojov, ale existuje mnoho ďalších nástrojov.

03:52 Úlohou ekonóma nie je len poskytovať teórie, ale aj hľadať dôkazy týchto teórií. Problémom často býva, že ľudia si myslia, že vedia, ako ekonomika funguje, a keď sa pozriete na údaje, zistíte, že sa od týchto predstáv veľmi líšia.