Transcript Lisa Cook: Čo podporuje alebo zabíja inovácie?
00:00 Vieme, že vynálezy sú rozhodujúce pre hospodársky rast. A tradičný názor hovorí, že ak máte silné vlastnícke práva, silné práva duševného vlastníctva, malo by to stačiť.
00:17 Predstavte si Rusko na začiatku 90. rokov, ktoré prechádzalo od socialistickej ekonomiky k trhovej, a to pomerne nerovnomerne. Robil som rozhovory s bankármi a podnikateľmi a pre nich bolo nebezpečné fungovať. Tak sa ma pýtali, že keď máme práva duševného vlastníctva a prijané zákony, prečo neprichádzajú vynálezcovia? Prečo neprichádzajú inovácie?
00:49 Napadlo mi, že by sme sa mohli pozrieť do histórie a zistiť, či máme príklad, ktorý by bol ilustratívny. A zistili sme to pri afroamerických vynálezcoch a iných vynálezcoch na konci 19. storočia a na začiatku 20. storočia. Mali sme veľa afroamerických vynálezcov a tí pracovali na rovnako veľkých myšlienkach ako iní vynálezcovia v USA. Napríklad uhlíkové vlákno pre žiarovku, ktoré skutočne umožnilo Edisonov vynález, žiarovku, alebo semafor, a tiež plynová maska, ktorá sa ukázala ako kľúčová pri hasení požiarov.
01:37 Afroamerickí vynálezcovia a bieli vynálezcovia čelia rovnakému režimu práv duševného vlastníctva. Potom však Afroameričanov postihne vlna násilia, ktorá sa začne objavovať, nepokoje a lynčovanie a segregačné zákony, ktoré podporujú tento druh násilia, ktorému boli vystavení iní vynálezcovia. A vidíme dramatický pokles vynálezov Afroameričanov, vynálezov meraných patentmi.
02:11 Tomu hovoríme historický experiment, pretože máme kontrolnú skupinu, všetkých vynálezcov, ktorí neboli čierni, a potom máme intervenčnú skupinu, vynálezcov, ktorí boli čierni, a sledujeme, čo sa stane, keď dôjde k takejto udalosti.
02:27 Násilie, ktoré bolo páchané na Afroameričanoch, bolo zničujúce. Nepokoje a lynčovanie zničili celé komunity. To sa odráža v údajoch o patentoch a my máme spôsob, ako sa pozrieť na postupnosť týchto nepokojov a lynčovania a potom povedať, aký to má vplyv na patentovanie a inovácie.
03:03 Tradičná múdrosť naznačovala, že práva duševného vlastníctva budú stačiť, že ak budú ich nápady chránené, bude to postačujúcie. Zistili sme však, že je potrebné chrániť aj prostredie, v ktorom tieto nápady prúdia a vznikajú. Znamená to teda osobnú bezpečnosť, znamená to, že je potrebné presadzovať zmluvy.
03:30 O hospodárskych dejinách z konca 19. a začiatku 20. storočia si môžeme myslieť, že sú úplne irelevantné. Z tohto obdobia sa však môžeme poučiť pre súčasné ekonomiky, ekonomiky, ktoré sa snažia organizovať ako trhy, ktoré sa snažia rásť, sa môžu poučiť z tohto malého výseku histórie, ktorý má veľký význam pre všetky ekonomiky.
04:02 Niekedy musíme spochybniť myšlienky alebo to, ako široko sú tieto myšlienky aplikovateľné, aby sme povedali, že možno je tu nejaká výhrada, možno je tu ešte niečo, čo sa musíme naučiť o tom, ako sa teória aplikuje.