Transcript Richard Freeman: Zodpovednosť nemôžete outsourcovať

00:01 Väčšina kolobehu hospodárstva v kapitalistických ekonomikách sa určite odohráva prostredníctvom firiem - povedal by som, že 70 až 80 % činnosti. Vieme tiež, že niekedy firmy tlačia na vládu, aby prijala pravidlá alebo zákony, ktoré sú pre ne výhodné na úkor zvyšku spoločnosti.

00:23 Volám sa Richard Freeman, som profesorom ekonómie na Harvardovej univerzite a pracujem pre Národný úrad pre ekonomický výskum. Firma je právnická osoba, do ktorej ľudia vložili určitý kapitál a ktorá zamestnáva ľudí na výrobu tovarov a služieb a potom dúfa, že spotrebitelia budú tieto tovary a služby kupovať.

00:43 Budem hovoriť o outsourcingu, ktorý súvisí s hranicami firmy. V priebehu času sa hranice firmy zmenili. V súčasnosti môžem časť výroby outsourcovať do miest v Číne a do miest v Indii. Najväčšou zmenou za posledných 20 rokov, ktorá sa udiala, boli zmeny v Číne, Indii, rozpad Sovietskeho zväzu, teda zmeny vo východnej Európe, všetci sa teraz spojili do jednej globálnej ekonomiky.

01:14 Osobné počítače sa kedysi vyrábali v amerických továrňach, potom sa ich časti začali dodávať do Číny. V USA by sme mohli všetky výrobné a IT práce vykonvať v USA, v súčasnosti sa však mnohé z nich zadávajú indickým spoločnostiam. Ale v podstate sa vo svete stalo to, že ponuka pracovníkov a kvalifikovaných pracovníkov vo výrobe, ktorí môžu vykonávať práce v spracovateľskom priemysle, sa jednoducho výrazne zvýšila, pretože všetky tieto ďalšie krajiny sa pripojili k modernej globálnej ekonomike. Jednoducho sa zlepšila ponuka a v konečnom dôsledku sa zlepšia ponuka pre spotrebiteľa.

01:52 Vďaka outsourcingu môžete získať lacnejšie výrobky, čo je, dúfajme, veľkou motiváciou, a často sú pracovníci v outsourcovanej prevádzke platení oveľa menej ako pracovníci v pôvodnej spoločnosti. V Bostone bol asi pred tromi rokmi veľký hotel, ktorý prepustil všetkých svojich pracovníkov a outsourcoval ich subdodávateľom. Nové upratovačky dostávali polovicu toho, čo predchádzajúce upratovačky na tomto pracovisku.

02:25 Nedávno sme zažili jeden z najvýraznejších príkladov: v Bangladéši vypukol strašný požiar a došlo k stratám na životoch, pričom všetok tovar bol vyrobený pre ľudí na Západe. Problémom západných spoločností bolo, že práve podpísali zmluvu s bangladéšskymi firmami, ktoré prevádzkovali továrne, ktoré boli nebezpečné. Môžeme len dúfať, že sa v budúcnosti polepšia a budete na nich stále tlačiť, aby k tomu došlo.

02:55 Vždy je tu určité pokušenie pre spoločnosť povedať, že to nie je moja zodpovednosť, pretože moja firma končí tu a ja len kupujem tento výrobok od inej firmy a to je zodpovednosť niekoho iného. Podstata tohto je, že môžete outsourcovať činnosti, ale nechcete outsourcovať zodpovednosť za tieto činnosti.

03:20 A nechcete outsourcing pranierovať ako nejaké zlo, ako všetko ostatné v ekonomike sa dá robiť dobre a z efektívnych dôvodov a všetky strany z toho môžu mať prospech, alebo sa to môže robiť tak, že niektorí chytráci okrádajú iných ľudí. Musíme mať len oči otvorené a ľudia vo firmách by mali mať oči otvorené a spotrebitelia tiež by mali mať oči otvorené.